Marija Stiuart - spektaklis

Adresas: Vilniaus mažasis teatras Gedimino pr. 22 , Vilnius Žiūrėti žemėlapyjePaslėpti žemėlapį

Data:Sausio 14, Šeštadienis. Pradžia 18:30

Kaina:nuo 5.78 € iki 19 € Pirkti bilietus

Anglijos Karalienė (aktorė Elžbieta Latėnaitė) nuteisia Mariją Stiuart (aktorė Indrė Patkauskaitė) mirties bausme, kurią ši  priima oriai – kaip galimybę išpirkti sunkias ankstesnes  kaltes, tobulėti dvasiškai. Mirties nuosprendis jos nepažemina, o išvaduoja iš aistrų, egoistinių troškimų. Atgailaujanti dėl praeities nusikaltimų, priėjusi išpažinties, ji tampa dar stipresne ir didingesne. „F.Schiller‘is kalba, kad ir sunkiausiomis akimirkomis reikia išlikti oriu žmogumi. Kai žmogus oriai miršta, tada mirtis jaudina“, – sako režisierius A.Areima. „Marija Stiuart  atstovauja žmogų, žmogiškumą. Ji jau supratusi žmogiškumo esmę ir prasmę, skirtingai negu Elžbieta, kuri yra gyvenimo kalinė, nepilnavertiškumo kompleksų supančiotas žmogus, kuriam prieš valią uždedama karūna. Ji pavydėjo Marijai grožio, laisvės, gyvenimo, dėmesio.  Man jos – ne karalienės, o žmonės“. 

F.Schiller‘iui svarbu, o gal net svarbiausia – idealas. Marija Stiuart yra  moteris, artima idealui. „F.Schiller‘io kūrybos ištakos – poreikis žavėtis žmogaus didybe. Tačiau susidūrus su gyvenimo realybe, žavėjimasis dažnai virsta jo priešingybe – pasipiktinimu“, – pastebėjo žymus vokiečių klasikinės literatūros tyrinėtojas H.A.Korfas. Pasak jo, Schiller‘io dramų pasaulis nėra idealus, juose jaučiamas nuolatinis veržimasis prie idealo, troškimas nušviesti idealo šviesa netobulą ir dažnai tragišką pasaulį.

Kuo artimas ir įdomus vokiečių klasikas jaunos kartos lietuvių režisieriui?  „F.Schiller‘is ieško žmogiškumo, atsakomybės už savo veiksmus. Tai dalykai, kuriuos šiandien prarandam. Man įdomiausia, kas vyksta, kai mes pamirštame žmogiškumą, orumą, pasiduodam ambicijoms. Liūdna, kad vardan svetimų tikslų ir užgaidų sunaikiname žmogų. Ypač ši tema ryški pjesėje. Juk abi karalienės ne savo noru gavo šį statusą. Ambicijos, nenorint prarasti to, ką paveldėjai, ir kursto kruvinas kovas“,  – apie motyvaciją pasirinkti šią pjesę komentavo A.Areima.

Friedrich‘as Schiller‘is (vok. Johann Christoph Friedrich von Schiller, 1759 - 1805) – vokiečių poetas, dramaturgas, filosofas, istorikas, vienas žymiausių Vokietijos klasikų, padėjusių pagrindus šiuolaikinei vokiečių literatūrai. Daugelis F. Schiller‘io  kūrinių įkvėpė kompozitorius sukurti operas ar baletus, o poema „Odė džiaugsmui“, kuriai muziką parašė Ludwik‘as van Beethoven‘as, tapo Europos Sąjungos himnu. 

Režisierius Artūras Areima stato jau trečią F.Schiller‘io pjesę. 2010 m. jis yra pastatęs spektaklį „Laimingi“ pagal  F.Schiller‘io „Klasta ir meilė“ , o 2013 m. – pirmąją garsaus dramaturgo  dramą „Plėšikai“.

Papildoma informacija:

Režisierius: Artūras Areima

Vaidina: Indrė Patkauskaitė, Elžbieta Latėnaitė, Tomas Rinkūnas, Daumantas Ciunis ir kiti

Tapk mūsų draugu